Specialty club show KOLÍŇANY - 8. 6. 2008

RESULTS

Judge: Viera Vítková, SK
BLACK AND BLACK WITH TAN
M A L E S
Junior class
Exc 1, CAJC, Junior specialty winner
Dolittle´s CHARLIE CHAPLIN, SPKP 2110, * 25. 8. 2007
F: Victoria´s Yeti Made In Austria, M: Maximiliane von Schlehdorn
B: Kusch Petra, O: Solčanský Marek, Petrovský R.
Exc 2
BAD BOY OF Pearl Lagoon, Csp. 9987/07 , * 7. 9. 2007
F: Athina’s Product Black Magic Beau Mont, M: Dunadülöi Rich Girl Eni
B: Káldiné Szakács Annamária, O: Káldiné Szakács Annamária
Intermediate class
Exc 1, CAC
Two Pines QUI PRO QUO, ČLP/AC/33640, * 27. 10. 2006
F: Maxi Mates Lord Essex, M: Caperhill Sunslipper
B: Salo Kati, O: Jurásková Leona
Open class
Exc 1, CAC
FLEURETTE BILLY zo Zámockého parku, SPKP 2065, * 30. 3. 2006
F: Billy z Lesních Chalup, M: Bystra z Malé Kamenné
B: Lančaričová Jana, O: Heldová Lucia
Working class
Exc 1, CAC, best of variety
WHEELEE Brakemon, SPKP 2082, * 20. 4. 2006
F: Victoria´s Yeti Made In Austria, M: Hississimo Brakemon
B: Popková Radmila, O: Solčanský Marek, Petrovský R.
Veteran class
Exc 1, best veteran male
ICh. HOT DREAM Brakemon, ČLP/AC/29090, * 25. 6. 1999
F: Dance Master Petrs, M: Brainy Baspe Brakemon
B: Popková Radmila, O: Jurásková Leona
F E M A L E S
Junior class
Exc 1, CAJC
EXCELENCE EBI from Moonlight Valley, ČLP/AC/33415, * 2. 3. 2007
F: ICh. Imperial Of Forest Paradise, M: Bay Berry Black From Moonlight Valley
B: Dorschnerová Lenka, O: Dorschnerová Lenka
Intermediate class
Exc 1, CAC
JCh. BRAVO SWEETIE Golden Janyt, ČLP/AC/33222, * 22. 9. 2006
F: ICh. Los Ombues Forever Incognito, M: Vanessa D’amour Golden Janyt
B: Trnková Lucie, O: Dorschnerová Lenka
Exc 2, res. CAC
Los Ombues HARMONY, LOE 1659427, * 9. 8. 2006
F: Helenwood Fixation, M: Los Ombues Suprise
B: Plaza Reyes Antonio, O: Szakács Gáborné
Open class
Exc 1, CAC
GENESSIS zo Zámockého parku, SPKP 2090, * 3. 10. 2006
F: Black Dream z Vejminku, M: Vasa z Malé Kamenné
B: Lančaričová Jana, O: Lančaričová Jana
Exc 2, res. CAC
SARAYA SURY STAR Schönez, SPKP 2104, * 21. 6. 2006
F: Doubless Black Petrs, M: ICh. Hillary Schönez
B: Schönigerová Zoja, O: Búda Miroslav Bc.
Working class
Exc 1, CAC, Best of variety, Best of working female, Specialty winner
RAISIN Brakemon, ČLP/AC/32207, * 7. 8. 2004
F: Matchpoint’s Gazpacho, M: Hississimo Brakemon
B: Popková Radmila, O: Popková Radmila
Champion class
Exc 1, CAC
Ch. Dreamfilla´s ANDARIEL, ČLP/AC/32099, * 28. 6. 2004
F: Gallinagos Indiana Jones, M: Utterly Black Petrs
B: Jurásková Leona, O: Jurásková Leona
Veteran class
Exc 1
Ch. ANITA Stars On The Heaven, SPKP, * 4. 9. 1999
F: Aro’s Beefeater, M: Bosinny Bira Brakemon
B: Búda Miroslav Bc., O: Búda Miroslav Bc.
OTHERS SELF COLOURS
M A L E S
Baby class
VP 1, best baby
KING OF HEARTS Made In Austria, CS 13518, * 8. 3. 2008
F: Walker in Red Black Petrs, M: First Love Made in Austria
B: Krenn Herbert and Hanna, O: Klepšovi Otakar a Ivica
Intermediate class
Exc 1, CAC
TIP OF Schönez, ČLP/AC/33227, * 2. 10. 2006
F: Aro’s Beefeater, M: Nirva Schönez
B: Schönigerová Zoja, O: Klepšovi Otakar a Ivica
Open class
Exc 1, CAC, Best of variety
BRIT z Borové samoty, SPKP 2035, * 3. 5. 2005
F: Aro’s Beefeater, M: Viktorka z Borové Samoty
B: Šlachta Jan, O: Augustínska Daniela, PhDr.
Exc 2
Athina´s Product DEMON HILL, , *
F: Sheerclever Out of Reach, M: Julius & Nike’s Chocolate Athina
B: Szakács Gáborné, O: Maurér A.
 
Champion class
Exc 1, CAC
Ch. DANDY z Malé Kamenné, SPKP 1990, * 8. 3. 2004
F: Lochdene Cassius, M: Víra z Malé Kamenné
B: Antonovičová Božena, O: Uhrová Iveta
 
F E M A L E S
Junior class
Exc 1, CAJC
Athina´s Product GERALDINE, Csp. 9970/07, * 18. 8. 2007
F: Athina’s Product Sweet Dream Choice, M: Balsius Von Altneburg Blanka
B: Szakács Gáborné, O: Káldiné Szakács Annamária
Exc 2
HAPPY END zo Zámockého parku, SPKP 2101, * 15. 5. 2007
F: Black Dream z Vejminku, M: Vasa z Malé Kamenné
B: Lančaričová Jana a Vít, O: Hitková Iveta
Intermediate class
Exc 1, CAC, Best of variety
GUIDITTA Hadrianus Korál, MET. Csp. 4518/06, * 16. 6. 2006
F: Julius & Nike’s Chocolate Boy Archibald, M: Julius & Nike’s Camilla
B: Adorján Judit, O: Kinga Élö
Open class
Exc 1, CAC
Athina´s Product DANCING GIRL, MET. Csp. 3860/05, * 28. 3. 2005
F: Sheerclever out of reach, M: Julius & Nike’s Chocolate Athina
B: Szakács Gáborné, O: Szakács Gáborné
Veteran class
Exc 1, best veteran female
Ch. CHEASY z Lesních chalup, ČLP/AC/28920, * 17. 4. 1999
F: ICh. Thomas z Lesních Chalup, M: ICh. Delinda z Lesních Chalup
B: Němcová Lenka, O: Dorschnerová Lenka
Exc 2
VASA z Malé Kamenné, SPKP 1749, * 6. 3. 1999
F: Birchen Bandit, M: Lega z Malé Kamenné
B: Antonovičová Božena, O: Lančaričová Jana
COLOURS
M A L E S
Open class
Exc 1, CAC
Manaca´s BY THE BOOK, SPKP 2044/06, * 28. 6. 2005
F: Travis Vital Spark, M: Manaca’s Rain Or Shine
B: Forsander Monica, O: Dobrovodská Dana
Working class
Exc 1, CAC, Best working male
FREDY Kering, SPKP 2036, * 28. 8. 2005
F: Leading - Light Phenomenan, M: Baya Kering
B: Kočner Erich, Ing. CSc., O: Lapšanský Marián
Champion class
Exc 1, CAC, Best of variety, Specialty winner
Ch. Phil Maris DANDY DEVON, SPKP 1983, * 29. 1. 2004
F: Phil Maris Gauroche, M: Phil Maris Driada
B: Malchelskaya M., O: Felszeghy E. A. O.
Puppy class
VP 1, best puppy
Della Fiumanna DEEP BLUE, HR 13627, * 17. 11. 2007
F: Francini’s Etiennenavarre, M: Della Fiumana’s Art Attack
B: Rocchi Daila, O: Felszeghyová Eva MUDr. + Rocchi Daila
Junior class
Exc 1, CAJC, Junior specialty winner, BEST OF BREED
JASMINE JAZZ Moravia Mystery, SPKP 2112, * 18. 8. 2007
F: Phil Maris Dandy Devon, M: Flower in Blue Black Petrs
B: Babková Jana, O: Felszeghy E. A. O.
Exc 2
EMIRA z Blatova, SPKP 2117, * 3. 6. 2007
F: Armani of Raistis von der Hohen Veitsch, M: Oxana z Blatova
M: Smrž Josef, O: Kišková Zina
Intermediate class
Exc 1, CAC
BALZAMINA Wamakaskan, SPKP 2105, * 19. 10. 2006
F: Monet Brakemon, M: Tapioka’s Chevelle
B: Kupčák Jaroslav Mgr., O: Hambálková Katarína
Open class
Exc 1, CAC, Best of variety
BELLA-BELLA Wamakaskan, ČLP/AC/33269, * 19. 10. 2006
F: Monet Brakemon, M: Tapioka’s Chevelle
B: Kupčák Jaroslav Mgr., O: Dobrovodská Dana
Working class
Exc 1, CAC
FRIDA Kering, SPKP 2040, * 28. 8. 2005
O: Leading - Light Phenomenan, M: Baya Kering
CH: Kočner Erich, Ing. CSc., M: Kočner Erich, Ing. CSc.
 
C O M P E T I T I O N S:
Child and dog

Ninka Solčanská, 4 years old + Dolittle´s Charlie Chaplin
Simonka Uhrová, 7 years old + Ch. Dandy z Malé Kamenné
Sofia Petrovská + Phil Maris Dandy Devon
Thomas Petrovský + Wheelee Brakemon

Juniorhandling I.

1. place - Zofia Simon, 13 years old

Juniorhandling II.

1. place - Barbora Dobrovodská, 16 years old

Best brace

1. place - Two Pine´s Qui Pro Quo + Ch. Dreamfilla´s Andariel, owner: Jurásková Leona

Best breeders group

1. place - BRAKEMON, owner: Popková Radmila
2. place - zo Zámockého parku, owner: Lancaricová Jana

 

 

Compete photodocumentations you will find in P H O T O A L B U M