Specialty club show KOLÍŇANY - 7. 6. 2009

 

RESULTS

Judge: Miloš Kašpar, CZ

 
BLACK, BLACK AND TAN
M A L E S
Junior class
Exc 1, CAJC, Junior specialty winner
Athina´s Product HORIZON, MET. Csp. 193/08 , * 24.4.2008
F: Claramand Rock-N-Roll with Molkara, M: Athina's Product Ela Incognito

B:+ O: Szakács Gáborné

 
Intermediate class
Exc 1, CAC
Dolittle´s CHARLIE CHAPLIN, SPKP 2110, * 25. 8. 2007
F: Victoria´s Yeti Made In Austria, M: Maximiliane von Schlehdorn

B: Kusch Petra, O: Solčanský Marek, Petrovský R.

 
Champion class
Exc 1, CAC, Best of varety, Specialty winner
Ch. GRAND Sant Tulip, * 11. 1. 2006
F: Argo z Karpentné, M: Sandra z Lesních chalup

B:+ O: Koneční I. + D.

F E M A L E S
Junior class
Exc 1, CAJC, Junior specialty winner
INKA z Chalupecké louky, ČLP/AC/34159, * 5.7.2008
F: Fidelio Made in Austria, M: Bonie z Lesních chalup

B: Kubíková Milada, O: Nápravníková Iva

 
Exc 2
Athina´s Product HAPPY TOO, MET. Csp. 197/08, * 24.4.2008
F: Claramand Rock-N-Roll with Molkara, M: Athina's Product Ela Incognito

B:Szakács Gáborné, O: Káldiné Szakács Annamária

 
VG 3
Coral Diamond AMAZING LOVE, MET. Csp. 105/08, * 29.3.2008
F: Adonis de Montana Cristalina, M: Guiditta Hadrianus Korál

B: + O: Élö Kinga

 
Open class
Exc 1, CAC
Los Ombues HARMONY, LOE 1659427, * 9. 8. 2006
F: Helenwood Fixation, M: Los Ombues Suprise

B: Plaza Reyes Antonio, O: Szakács Gáborné

Exc 2, res. CAC
FELICIE Sant Tulip, * 29.6.2004
F: Doubtless Black Petrs, M: Bessy Sant Tulip

B: + O: Koneční I. + D.

Exc 3
JCh. BRAVO SWEETIE Golden Janyt, ČLP/AC/33222, * 22. 9. 2006
F: ICh. Los Ombues Forever Incognito, M: Vanessa D’amour Golden Janyt

B: Trnková Lucie, O: Dorschnerová Lenka

 
G 4
Dreamfilla´s BLACK PRINCESS, * 31. 12. 2006
F: Victoria´s Yeti Made In Austria, M: Utterly Black Petrs

B: Jurásková Leona, O: Kubincová Alica

 
Working class
Exc 1, CAC, Best of variety, Best working female, Specialty winner, Best of breed
SONIQUE Schönez, ČLP/AC/33047, * 21.6.2006
F: CH Doubless Black Petrs, M: ICH H.R.H. Hillary Schönez

B: + O: Schönigerová Zoja

 
UNICOLOURS
M A L E S
Junior class
Exc 1, CAJC
KING OF HEARTS Made In Austria, CS 13518, * 8. 3. 2008
F: Walker in Red Black Petrs, M: First Love Made in Austria

B: Krenn Herbert and Hanna, O: Klepšovi Otakar a Ivica

 
VG 2
CUAR ARGO ze Země Pipikel, * 22.1.2008
F: Argo z Karpentné, M: Gipsy z Lesních chalup

B: Lukuvková Daniela, O: rod. Bardyová

Intermediate class
Exc 1
Athina´s Product GALACTIC SHINE, Csp. 9968/07, * 18.8.2007
F: Athina's Product Sweet Dream Choice, M: Balsius von Altenburg Blanka

B: Szakács Gáborné, O: Brunczvikné Viszlai Tüne

 
Exc 2
BRIT Šteprová, ČLP/AC/33717, * 25.8.2007
F: Ronaldo Srbecké vodopády, M: Cora z Malé Kamenné

B: Šarman Jaroslav, Ing., O: Wágner Antonín

 
Open class
 
Exc 1
BRIT z Borové samoty, SPKP 2035, * 3. 5. 2005
F: Aro’s Beefeater, M: Viktorka z Borové Samoty

B: Šlachta Jan, O: Augustínska Daniela, PhDr.

Working class
Exc 1, CAC
CHRISS Sant Tulip, * 18.2.2007
F: Rosmery Sendy, M: Sandra z Lesních Chalup

B: Konečná Drahomíra, O: Habrek Miroslav

 
Champion class
Exc 1, CAC, Best of variety
TIP OF Schönez, ČLP/AC/33227, * 2. 10. 2006
F: Aro’s Beefeater, M: Nirva Schönez

B: Schönigerová Zoja, O: Klepšovi Otakar a Ivica

 
Exc 2, res. CAC
Ch. DANDY z Malé Kamenné, SPKP 1990, * 8. 3. 2004
F: Lochdene Cassius, M: Víra z Malé Kamenné

B: Antonovičová Božena, O: Uhrová Iveta

 
F E M A L E S
Baby class
VP 1, best baby female
CHELSEA z Čertorájú,
F: Tabasco Marcato Line, M: Kessi z Hořenuše

B: Matulová Ivana, O: Fajbík

 
Junior class
Exc 1, CAJC
IRA z Chalupecké louky, ČLP/AC/34158, * 5.7.2008
F: Fidelio Made in Austria, M: Bonie z Lesních chalup

B: Kubíková Milada, O: Nápravníková Iva

 
Intermediate class
Exc 1, CAC
JESI z Bakovej jamy,
F: Victoria´s Yeti Made In Austria, M: Jolana od Pálfych

B: MVDr. Országh Peter, O:

 
Open class
Exc 1, CAC
GUIDITTA Hadrianus Korál, MET. Csp. 4518/06, * 16. 6. 2006
F: Julius & Nike’s Chocolate Boy Archibald, M: Julius & Nike’s Camilla

B: Adorján Judit, O: Kinga Élö

 
Working class
Exc 1, CAC, Best of variety
FIDORKA z Chalupecké louky, ČLP/AC/33205, * 21.9.2006
F: Imperial of Forest Paradise, M: Bonie z Lesních chalup

B: Kubíková Milada, O: Nápravníková Iva

 
Exc 2, res. CAC
Athina´s Product DANCING GIRL, MET. Csp. 3860/05, * 28. 3. 2005
F: Sheerclever out of reach, M: Julius & Nike’s Chocolate Athina

B: Szakács Gáborné, O: Szakács Gáborné

 
Veteran class
Exc 1, best veteran
BESSI Sant Tulip, * 17. 1. 2001
F: Fidor Rosemary, M: Elza z Henčové húrky

B: + O: Koneční I. + D.

Exc 2
Ch. CHEASY z Lesních chalup, ČLP/AC/28920, * 17. 4. 1999
F: ICh. Thomas z Lesních Chalup, M: ICh. Delinda z Lesních Chalup

B: Němcová Lenka, O: Dorschnerová Lenka

 
PARTICOLOURS
M A L E S
Puppy class
VP 1, best puppy male
ART Orange Star, CS 13550, * 19.11.2008
F: Leading Light Phenomenan, M: Orange Star Skar-Line Colour Range

B: Doubravská Iveta O: Pečimonová

 
Junior class
Exc 1, CAJC
Karola´s V.I.P. MAN, CS 13550, * 9.5.2008
F: Carlo of Raitis von der Hohen Veitsch, M: Karola ' s Oh! La La

B: + O: Krainz Karoline

 
Intermediate class
Exc 1, CAC
LESTER Black Petrs, * 30.11.2007
F: Phill Maris Dandy Devon, M: Very Blue Black Petrs

B: Studeník Petr O: rod. Miháliková

Working class
Exc 1, CAC, Best of variety, Best working male
Ch. Phil Maris DANDY DEVON, SPKP 1983, * 29. 1. 2004
F: Phil Maris Gauroche, M: Phil Maris Driada

B: Malchelskaya M., O: Felszeghyová Eva, Dr.

 
Champion class
Exc 1, CAC
FREDY Kering, SPKP 2036, * 28. 8. 2005
F: Leading - Light Phenomenan, M: Baya Kering

B: + O: Kočner Erich, Ing. CSc.

 
F E M A L E S
Junior class
Exc 1, CAJC
Karola´s UNIQUE, CS 13502, * 29.1.2008
F: Carlo of Raitis von der Hohen Veitsch, M: Viola z Blatova

B: + O: Krainz Karoline

 
Intermediate class
Exc 1, CAC
JASMINE JAZZ Moravia Mystery, SPKP 2112, * 18. 8. 2007
F: Phil Maris Dandy Devon, M: Flower in Blue Black Petrs

B: Babková Jana, O: Felszeghyová Eva, Dr.

 
Open class
Exc 1, CAC, Best of variety
Della Fiumanna DEEP BLUE, HR 13627, * 17. 11. 2007
F: Francini’s Etiennenavarre, M: Della Fiumana’s Art Attack

B: Rocchi Daila, O: Felszeghyová Eva, Dr.

 
VG 2
VIOLA z Blatova, CS 13121, * 26.5.2005
F: Starkads Syros, M: Oxana z Blatova

B: Smrž Josef, O: Krainz Karoline

 
VG 3
CARMEN od Reuter, SPKP 2095, * 13.2.2007
F: Pedro z Blatova, M: Eva z Košickej

B: Pisková Katarína, O: Angyal Ulrika

 
Champion class
Exc 1, CAC
FRIDA Kering, SPKP 2040, * 28. 8. 2005
F: Leading - Light Phenomenan, M: Baya Kering

B: Kočner Erich, Ing. CSc., O: Kočner Erich, Ing. CSc.

 

COMPETITIONS:

Child and dog

Ninka Solčanská + Dolittle´s Charlie Chaplin
Miška Uhrová + Dandy z Malé Kamenné

SOFIA NINKA

Best brace

1. place - Athina´s Product Horizon + Los Ombues Harmony, maj.: Szakácz Gaborné
2. place - Phil Maris Dandy Devon + Jasmine Jazz Moravia Mystery, maj.: Felszegyová Eva, Dr.

SOFIA

Best breeding group

1. place - z Chalupecké lúky: Inka, Ira, a Fidorka

SOFIA SOFIA

Best baby

Chelsea z Čertorájú

SOFIA

Best puppy

Art Orange Star

SOFIA SOFIA

Best veteran

Bessy Sant Tulip

SOFIA


Best of variety

Black males

GRAND Sant Tulip

Unicolour males

TIP OF Schönez

Particolour males

 

 

 

 

Phil Maris DANDY DEVON

 

 

Black females

SONIQUE Schönez

Unicolour females

FIDORKA z Chalupecké louky

Particolour females

 

 

 

 

Della Fiumana DEEP BLUE

 



Best working male

Phill Maris Dandy Devon

Best working female

SONIQUE Schönez

 



Junior specialty winner male

Athina´s Product HORIZON


**********************************

 

Junior specialty winner female

INKA z Chalupecké louky



 

Specialty winner male

GRAND Sant Tulip


**********************************

 

Specialty winner female

SONIQUE Schönez



BEST OF BREED

SONIQUE Schönez

 

More photos you find HERE


* Specialty club show Kolíňany 2008 - results